Lyra čokoláda

Hoci dokáže vyhrotiť pôžitok z vychutnávania tak mocne, že ste v tom až po uši, pri našej čokoláde Lyra pred vami neskrývame žiadne tajomstvá. Aby mala neodolateľnú vôňu, zamatovú jemnosť a hlbokú, intenzívnu chuť, dohliadame na každý detail – od výsadby a kvitnutia kakaovníkov až po balenie hotových tabuliek čokolády.

kakaové bôby Fino de Aroma

Prečo majú naše čokolády výnimočnú vôňu a chuť? Pretože pre ich výrobu používame kakaové bôby Fino de Aroma, ktoré sú tým najlepším čo môžete na svetových plantážach nájsť. Predstavujú iba päť percent svetovej produkcie, ktorá žiada viac manuálny prístup malých pestovateľov, ako veľké mechanizované farmy.

Kakaové bôby Fino de Aroma sú svetlé a majú plnú, intenzívnu chuť s tónmi kvetov a ovocia. Sú mimoriadne krémové, jemné a popretkávané spleťou chuťových odtienkov práve tak, ako dobré víno. Stojíme pri nich už od plantáže, od samotných stromov na ktorých rastú. Preto môžeme smelo povedať, že vyrábame čokoládu v štýle – zo stromu až po hotovú tabuľku.

Výroba čokolády

Čím viac rastieme, tým väčšmi si uvedomujeme míľniky, ktoré zostávajú pri hľadaní dokonalej čokolády za nami. Píšeme príbeh o zodpovednosti, férovom prístupe a odhodlaní.

Sme pri každom jednom kroku spracovania kakaových bôbov - od stromu až po tabuľku čokolády, aby bola naozaj dokonalá. Tretinu chuti udávajú kakaové bôby samotné. Takmer polovica chuti sa formuje pri ich fermentácii. Len neveľký zvyšok dokážeme vyladiť priamo v našej čokoládovni.

AKO VYRÁBAME ČOKOLÁDU LYRA?

Keď na malých rodinných farmách a v pralese indiánov zarodia kakaovníky, v ich ovocí dozrievajú kakaové bôby. Sú ako olejnaté semená tropického ovocia, v ktorých by ste našli všetko, len nie chuť čokolády.

V správny čas zozbierané bôby spolu s dužinou zmenia svoju chuť pri fermentácii. V drevených kadiach kvasia v subropickej klíme takmer týždeň, aby podstúpili úžasnú premenu. Ovocný charakter ustupuje a vznikajú tóny kakaa.

Mokré, slizké bôby musia vyschnúť, aby sa kvasenie zastavilo a chuť skoncentrovala. Deje sa tak na priamom slnku, ktorého lúče bránia rozvoju plesní. Chuť sa zaokrúhľuje a koncentruje. Práve tu sa uchová v jej čerstvosti.

Pralesy a plantáže sú plné života – hmyz, kvasinky, baktérie, to všetko musí isť po zvoze bôbov z rodinných fariem a ich vytriedení preč. Pomáha nám pri tom horúca para, aby si bôby zachovali svoj čistý, prírodný charakter.

Tak ako sa káva vyfarbí, rozvonia a naplní chuťou pri pražení, rovnakú úpravu podstupujú aj kakaové bôby. Nájsť správnu teplotu a dĺžku praženia pre jednotlivé fázy nám dá zabrať, aby mala čokoláda z nich vyrobená tú správnu chuť.

Upražené, vychladnuté bôby nasekáme na kúsky, aby z nich bolo možné vyfúkať jalové šupky, ktoré obaľujú každé zo semien. V tejto chvíli už z bôbov zostal iba koncentrovaný prírodný produkt – bez vedľajších, pre čokoládu nepotrebných súčastí.

Ak sa bok po boku stretnú nasekané bôby s cukrom a mliekom medzi valcami stroja, skôr či neskôr sa zmenia na základ mliečnej čokolády. Čím dlhšie valce pracujú, tým jemnejší výsledok je. Dokonalosť dosiahneme ak na valcovací stroj nadviažeme konšovacími bubnami. Tam sa všetko rozvaľká tak mocne, že sa uvoľnia i tie najjemnejšie chute a vône.

Čokoláda by nebola jemná a krehká, ak by sme ju nechali iba vychladnúť. Musíme ju temperovať, aby prekryštalizovala a následne stuhla vo formičkách do správnej štruktúry. Tak ako poznáte typické puknutie pri lámaní, vášmu oku iste neunikol ani jej lastúrový lom. Niekedy pridáme oriešky, inokedy ovocie. Každá tabuľka je iná – pripravená podľa niektorej z našich receptúr.

Balenie, ukladanie do škatúľ, uloženie do skladu a rozvoz do obchodov sú už iba koncovkou, vďaka ktorej si časť nášho dobrodružstva môžete užiť i vy. Možno i práve teraz cmúľate kocku čokolády pri čítaní týchto sladkých riadkov.

KAROL STÝBLO Čokolatiér

Len vďaka vášni, zručnosti a talentu svetovo uznávaného čokolatiera Karola Stýbla sa môžete hýčkať opojnou vôňou a chuťou čokolád Lyra. Vždy, keď vyberá nové bôby, upravuje technológiu alebo ladí receptúru pripravovaných noviniek, chce aby bol váš zážitok ešte intenzívnejší.

2019 Obhájil degustátorské skúšky III. level, Lima
2018 Zložil degustátorské skúšky level I. a II., London
2016 Absolvoval stáž Bean to Bar production, Aalst
2015 Získal titul Fino de Aroma Master chef chocolatier, Bogota
2014 Absolvoval stáž Chocolate Beyond the Basic, Aalst
2014 Absolvoval stáž u Emanuel Hammon, Brest
2012 Prvý raz navštívil Kolumbiu
2008 Založil LYRA GROUP s.r.o.

ZmrzLyra

Tí, čo navštívili náš obchod LYRA vedia, že popri čokoláde objavujeme aj svoju vášeň pre zmrzlinu. Snažíme sa preniknúť do jej podstaty aká bola v časoch, keď sa rodil jej príbeh.

Tvoríme ju na obraz čokolády – s plnou chuťou a húževnatou textúrou, aby kvalita použitých surovín vynikla čo najväčšmi. Našu ZmrzLyru vyrábame z rovnakých surovín ako čokoládu – len receptúra je iná. Vďaka tomu môžete v horúcej spare leta ochutnať čosi nové, nepoznané. A predsa známe črtami Fino de Aroma, ako ich poznáte z čokolády Lyra.

Nebojíme sa ani ovocia zo slovenských fariem, ktoré si ctia ekologický prístup k pestovaniu. ZmrzLyra je pre nás kulinárskym bádaním, ktorého výsledok môžete ochutnať aj vy.

Ďalší hryz čokolády?

Viac o nás

Táto stránka používa pre hladké a rýchle zobrazovanie cookies.