Čokolády Lyra
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Výroba čokolády
Vyrábať čokoládu je ako stavať dom. Postup je daný, no prístup je len na vás. My sme sa rozhodli dať čokoláde čas a nikam sa neponáhľať.

Využívame čo najmenej surovín a čo najviac vlastnej práce, preto by sme mohli každú časť výroby pomenovať podľa niekoho z nás. Lebo o tom to je. Mať za čokoládou skutočné mená.

Vyrábame ju ručne z kakaa Fino de Aroma, ktoré si sami spracovávame od oberania zo stromov až po praženie a výrobu kakaovej hmoty. Ak by sme chceli na chuti čokoľvek zmeniť, môžeme, ešte na strome.
Celý priebeh výroby
Na začiatku je starostlivosť o kakaovníky a komunikácia s malými farmármi v Južnej Amerike, s ktorými spolupracujeme, podporujeme ich a zabezpečujeme vzdelávacie programy. Okrem pestovania kakaových bôbov ich aj spracovávajú, vďaka čomu naša čokoláda obsahuje ingrediencie priamo z regiónu svojho pôvodu.

Po dozretí bôbov sa z nich vyberú semená a tri dni fermentujú, čo je najdôležitejší okamih celej výroby. Vtedy kakao dostáva svoju chuť. Ak by sa nám niečo nezdalo, spolupráca s farmármi nám umožňuje meniť ju a vyladiť podľa predstáv.

Po fermentácii sa bôby sušia na slnku a spracovávajú až do výslednej kakaovej hmoty, prípadne sa balia do vriec a posielajú priamo k nám do Ivanky pri Nitre.


Tam nás čaká poldňové vykladanie kamióna a postupné praženie bôbov. Nie všetkých naraz, ale len tých, ktoré bezprostredne potom spracujeme. Potom sa preosejú, odstráni sa vonkajšia šupka a zostanú len čisté jadrá. Čaká ich drvenie v rotujúcich valcoch, čo vypustí vôňu do celej haly.

Odtiaľ idú posekané do mlyna, kde mlynské kolesá pomelú kúsky bôbov a vznikne kakaová hmota, teda 100% čokoláda. Tá sa následne mieša s ďalšími ingredienciami, ktoré mixér pomelie na prach. Ani to však nestačí na to, aby bola hmota dostatočne rozomletá a čokoláda sa dokázala rozplývať na jazyku. Preto sa musí konšovať, teda rozotierať pomocou valcov v špeciálnej nádobe, čím sa prevzdušňuje a odstraňuje zvyšková horkosť.
Potom ostáva už len finálne temperovanie čokolády. Najprv sa kakaové maslo rozpúšťa pri teplote 50°C, potom sa ochladzuje na 30°C pre obnovenie štruktúry. Následne sa pomaly zvyšuje teplota na potrebnú hranicu, aby sa jednotlivé kryštály znova pospájali.

Posledným krokom je nalievanie tekutej čokolády do foriem a cesta na páse. Tam ju čaká vibrovanie pre vyhladenie a odstránenie vzduchových bubliniek, dlhý pobyt v chladiacom tuneli, kontrola a vyklápanie z foriem. Vtedy je hotovo, vtedy už len zabaliť a poslať k vám.

Spravte si prestávku, pretože na čokoládu treba čas. Dobrú chuť!
Čokolády Lyra
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť
Fino de Aroma
Mohlo by sa zdať neuveriteľné, že presne vieme, kto a kde naše kakaové bôby pestuje a spracováva. My vám to vysvetlíme.

Môže za to kakao Fino de Aroma. Toto označenie udeľuje Svetová kakaová organizácia a používa sa pri 6% celkovej svetovej produkcie kakaa. V našej produkcii má podiel 100%.

Umožňuje vedieť o kakaových bôboch každý detail a určiť ich pôvod.  Vďaka tomu môžeme vyrábať jednoodrodové plantážne čokolády, ktoré obsahujú trstinový cukor a ostatné ingrediencie z rovnakej plantáže ako sú spracované bôby.

Fino de Aroma sa pestuje predovšetkým v Kolumbii, Ekvádore, Venezuele a Peru a tvoria ho odrody criollo a trinitario. Tie sú charakteristické ovocnou a kvetinovou vôňou s náznakmi orechového sladu. Zvyšné percentá svetovej produkcie tvorí odroda forastero, ktorá sa pestuje v Afrike, je odolná voči klíme a má ostrú nakyslastú chuť.

Ak máte chuť na skutočnú čokoládu, hľadajte označenie Fino de Aroma
Recepty

S dobrým receptom sa na chvíľu môže stať chocolatierom každý. Preto vám prinášame recepty od pravého Master Chef Chocolatiera

Pozrieť recepty
 Čokolády Lyra
Lyra placeholder logo
 
 
Zavrieť